Lublin

Lublin

Dopisnice, kterou ze Siedliszcze odeslal Harry Kowanitz (nar. 1927), zařazený do transportu Ax, na adresu strýce Leo Kovanice: „…jest možno posílati balíčky do 2 kg, ve kterých bych vás prosil, abyste mi poslali staré odložené (anebo které můžete postrádat) šatstvo a spodní prádlo, které bych zde mohl zpeněžit. Ke koupi se zde dostane vše, něco laciněji, ale většinou za dost velké peníze…“

Židovské muzeum v Praze

Všech šest transportů z protektorátu, které od května do června 1942 směřovaly na okupované polské území, po dvou až třídenní cestě zastavilo na odbavovací rampě v Lublinu. Ještě ve vlaku byla obvykle vybrána skupina mužů určená na práce v koncentračním táboře v Majdanku, další vězňové byli posláni do táborů nucených prací jako např. Budzyń, Janowice, Komarów, Krasnik, Krychów, Labunie, Mokre, Ossowa, Poniatowa, Sawin, Sajczyce, Siedliszcze, Staw-Nowosiuolki, Trawniki a mnoha dalších. Nemocní, staří lidé a matky s malými dětmi byli rovnou posíláni k likvidaci do vyhlazovacích táborů. Vlaky odvezly z Terezína celkem 6,022 vězňů, zachránili se pouze tři.

Transport AAh, velmi dlouho označovaný jako „trestný“ (za Heydrichovu smrt), byl vypraven z Prahy 10.6.1942 a Bohušovicemi jen projel. V Lublinu vystoupili muži ve věku 16 až 50 let, vlak pokračoval do Sobibóru. Zde proběhla další selekce, jen malá skupina práceschopných byla vybrána na meliorační práce v táboře Ujazdów u Sawinu.

Lublin

Harry Kowanitz (vlevo) s bratrem Jindřichem před válkou

Židovské muzeum v Praze