Varšava / Warschau

Warschau

Ilegální dopis z ghetta ve Varšavě od rodiny Spitzerových příbuzným. Z dopisu vyplývá, že rodina byla rozdělena. Otec Richard (nar. 1891) a starší dcera Alice (nar. 1926) oznamují, že matce Julii (nar. 1901) a mladší dceři Editě (nar. 1930) se daří lépe a snad se za dva týdny vrátí. Děkují za balíky. Lici píše: „…doufám v brzké, šťastné shledání s Vámi a s naší zlatou Prahou…“ Celá rodina zahynula

Židovské muzeum v Praze
Warschau

Richard Spitzer před válkou

Národní archiv Praha

V listopadu 1940 zřídili nacisté v centru bývalé židovské čtvrti ghetto, kolem něhož byla postavena vysoká zeď. Původní ghetto bylo časem rozděleno na tři části a stalo se takřka pracovním táborem. Přeplněnost ghetta byla katastrofální (žilo zde více než 410,000 osob), špatné hygienické podmínky, nedostatek potravin a topiva měly za následek vysokou úmrtnost; lidé umírali přímo na ulicích. V červenci 1942 byly zahájeny deportace do vyhlazovacích táborů a už koncem roku zde zůstalo na živu pouze 60,000 lidí. Německé jednotky, které 16.4.1943 zahájily likvidaci ghetta, narazily na silný odpor. Hořící a systematicky ničené ghetto vzdorovalo až do 16. května 1943, kdy německý velitel Jürgen Stroop ohlásil porážku povstalců. Dopadení Židé byli z velké části na místě zastřeleni, zčásti deportováni do vyhlazovacích táborů, zejména do Treblinky.

Účastníci transportu An (25.4.1942) z Terezína byli ubytováni v prostorách poničené synagogy v ulici Tłomackie, která se nacházela za hranicí ghetta. Cílem dvou největších pracovních komand českých vězňů byly pracovní tábory Treblinka I., Kawęczyn a Rembertów. Osvobození se dožilo deset vězňů.