Plzeň

Plzeň

Zástup Židů na cestě ze shromaždiště v budově sokolovny v Plzni k nádraží

Židovské muzeum v Praze

Významný těžký průmysl regionu Plzeňska byl bezesporu jedním z důvodů, proč byli zdejší Židé deportováni mezi prvními. Budova sokolovny a její výhodná poloha nedaleko nádraží se stala v lednu 1942 shromaždištěm židovského obyvatelstva z Plzně a okolí. Při organizaci transportů pomáhala pomocná služba Židovské náboženské obce, např. zajišťovala obstarávání potřebných věcí do transportu a balení zavazadel, ale i hlídání malých dětí. Na její pomoc byli odkázáni také osamělí, staří a nemohoucí lidé. Plzeňští Židé byli na shromaždiště do sokolovny předvoláváni postupně po hodinách. V příručním zavazadle si měli vzít jídlo na pět dní a především teplé prádlo. Sběrná služba odvážela zavazadla na shromaždiště. V určené dny je k nádraží odváděly ozbrojené oddíly německé ochranné policie/Schutzpolizei. Každý z vězňů měl na krku cedulku se jménem, písmenem označujícím transport a pořadovým číslem.

Ve dnech 18., 22. a 26. ledna 1942 byly vypraveny z plzeňského nádraží vlaky s označením R, S a T. Deportováno bylo celkem 2,613 osob, osvobození se dožilo jen 209 z nich.

Plzeň

Nástup židovských obyvatel Plzeňska do transportu T v lednu 1942 do Terezína. V popředí Lily Arnsteinová v náručí s nejmladší dcerou Blankou (nar. 1939) a třemi syny Janem, Pavlem a Tomášem před budovou sokolovny. Všichni zahynuli v Osvětimi-Březince/Auschwitz-Birkenau

Národopisné muzeum Plzeňska